The Cold Desire
   Strona Główna FORUM Ekipa Sklep Banner Zasady nadsyłania prac WYDAWNICTWO
Czerwiec 16 2019 10:46:37   
Nawigacja
Szukaj
Nasi autorzy
Opowiadania
Fanfiki
Wiersze
Recenzje
Tapety
Puzzle
Skórki do Winampa
Fanarty
Galeria
Konwenty
Felietony
Konkursy
ŚCIANA SŁAWY
Tutaj będą umieszczane odnosniki do stron, na których znalazły się recenzje wydanych przez nas książek

POLECAMY
Pozycje polecane przez naszą stronę. W celu zobaczenia szczegółów należy kliknąć w dany banner

Witamy
Strona ta poświęcona jest YAOI - gatunkowi mangi i anime ukazującemu relacje homoseksualne pomiędzy mężczyznami. Jeśli jesteś zagorzałym przeciwnikiem lub w jakiś sposób nie tolerujesz homoseksualizmu, to lepiej natychmiast opuść tę witrynę - resztę naszych Gości serdecznie zapraszamy
Szczęście w mrokach, na tropach ciemnosci recenzja
Autor: Lynn Flewelling
Wydawnictwo (w Polsce): Zysk i S-ka


Dziś będzie o książce (piszę jak o jednej, ale mam na myśli dwa tomy), która w piorunującym tempie wspięła się na same wyżyny mojej listy książek ulubionych, choć początkowo nic tego nie zapowiadało...

A było to tak:
Książkę zakupiła bliska mi osoba na stoisku tzw. taniej książki (naturalne środowisko życia Keth). Z okładki wstrętna (znam to powiedzenie o książkach i okładkach -_-), z opisu na zadku - przeciętne fantasy. Jednym słowem nic interesującego. Dlatego nie ja ją kupiłam, a on ;). Ja łaskawie zgodziłam się ją przeczytać. W wolnej chwili. Z braku ciekawszych lektur. Głupia, głupia Keth.
Nadeszła chwila nudy i braku ciekawszych lektur (zawsze w końcu nadchodzi). Doszłam do wniosku, że no, ostatecznie mogę się poświęcić. Mimo najbardziej entuzjastycznych opinii byłam... hm, sceptyczna. Kiedy jestem sceptyczna, czepiam się. Przez pierwsze 20 stron szło mi nieźle. Przez następne, trochę gorzej. A potem... Potem zapomniałam, że przecież miałam się czepiać.
Fakt faktem, niewiele tam jest do uczepienia się. Jak zawsze, dla chcącego wszystko możliwe, ale to przestaje mieć w pewnej chwili rację bytu. Książka jest po prostu dobra. Fabuła ciekawa, intryga nie tak znów oczywista, bohaterowie budzący szczerą sympatię.
No i to podejrzenie, podejrzenie, które w każdej rasowej fance/fanie yaoi zalęgnie się niemal od początku: "Czyżby on?...Nieee, to niemożliwe...A może jednak?...Tak...Tak, tak tak, TAK!". Na to ostateczne "TAK" trzeba będzie co prawda poczekać do końca drugiego tomu, ale czekać warto. Czekanie to jest, przyznam, zajmujące. A to "tak" nie przychodzi wcale tak naturalnie i nie stanowi o happy endzie. Celowo będę tu unikać zagłębiania się w szczegóły tej historii, gdyż myślę, że jej samodzielne odkrywanie sprawi czytelnikowi więcej przyjemności. Mogę wspomnieć tylko o tym, że w drugim tomie jest scena, która dla mnie osobiście stanowi jedną z najpiękniej napisanych scen o odkrywaniu swego pożądania i miłości do osoby, której nie podejrzewaliśmy w ogóle o to, że mogłaby być obiektem takich uczuć. Mogę napomknąć także o tym, że brak tu hollywoodzkiego zakończenia, co dla mnie stanowi zaletę. Nie znaczy to wcale, że powieść kończy się źle. Kończy się wiarygodnie. Jak historia pisana przez życie, które może wiele dać, ale i wiele zabrać. A chyba nie muszę przekonywać, że poszukujemy takiej wiarygodności nawet w książce fantasy, czyli teoretycznie zupełnie oderwanej od rzeczywistego świata.
Nie mam w planach popadania w zbędny patos, dlatego nie napiszę, że jest to książka o odwadze, przyjaźni, lojalności, czy miłości w końcu, choć niewątpliwie tak jest. Tylko, że w ustach recenzenta takie ogólniki brzmią banalnie. Co innego, gdy są subtelnie wplecione w ciekawą przygodę bohaterów, którzy z każdą stroną stają się coraz bardziej żywi. Na których z każdą stroną coraz bardziej nam zależy. A pod koniec zależy nam nawet za bardzo.
Nie oddałam tomu pierwszego po przeczytaniu go. Bezwzględnie wykorzystałam wszystkie dostępne mi kobiece sztuczki, żeby nie musieć go oddawać. Zapożyczyłam się, żeby nabyć tom drugi. Tom trzeci ( nie wydany w Polsce) sprowadziłam z amazona.
Niech to starczy zamiast słowa "polecam!".
Pozdrawiam
Kethry

P.S. A propos tomu trzeciego. "This is not a trilogy" zastrzegła Lynn Flewelling na początku tomu trzeciego. I faktycznie można tomu trzeciego nie czytać, bo przygoda z tomu pierwszego i drugiego kończy się w tomie drugim. Tom trzeci to rozpoczęcie nowego wątku, nowej przygody, która jednakże dotyczy tych samych bohaterów. Jestem w tym tomie mniej zakochana niż w dwóch pierwszych, może dlatego, że para moich ukochanych bohaterów schodzi z lekka na boczny plan. Tym niemniej jest to również znakomicie napisana powieść i bardzo żałuję, że nasz wydawca nie zdecydował się na wpuszczenie jej na polski rynek. Ale może kiedyś...

Tom trzeci - Lynn Flewelling "Traitor's Moon".

KethryKomentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj si, eby mc dodawa komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostpne tylko dla zalogowanych Uytkownikw.

Prosz si zalogowa lub zarejestrowa, eby mc dodawa oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Uytkownika

HasoNie jeste jeszcze naszym Uytkownikiem?
Kilknij TUTAJ eby si zarejestrowa.

Zapomniane haso?
Wylemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nasze projekty
Nasze stałe, cykliczne projektyTu jesteśmy
Bannery do miejsc, w których można nas też znaleźćCiekawe strony
Shoutbox
Tylko zalogowani mog dodawa posty w shoutboksie.

Myar
22/03/2018 12:55
An-Nah, z przyjemnością śledzę Twoje poczynania literackie smiley

Limu
28/01/2018 04:18
Brakuje mi starego krzykajpudła :c.

An-Nah
27/10/2017 00:03
Tymczasem, jeśli ktoś tu zagląda i chce wiedzieć, co porabiam, to może zajrzeć do trzeciego numeru Fantoma i do Nowej Fantastyki 11/2017 smiley

Aquarius
28/03/2017 21:03
Jednak ostatnio z różnych przyczyn staram się być optymistą, więc będę trzymał kciuki żeby udało Ci się odtworzyć to opowiadanie.

Aquarius
28/03/2017 21:02
Przykro słyszeć, Jash. Wprawdzie nie czytałem Twojego opowiadania, ale szkoda, że nie doczeka się ono zakońćzenia.

Archiwum