The Cold Desire
   Strona Główna FORUM Ekipa Sklep Banner Zasady nadsyłania prac WYDAWNICTWO
Lipiec 19 2019 11:55:14   
Nawigacja
Szukaj
Nasi autorzy
Opowiadania
Fanfiki
Wiersze
Recenzje
Tapety
Puzzle
Skórki do Winampa
Fanarty
Galeria
Konwenty
Felietony
Konkursy
ŚCIANA SŁAWY
Tutaj będą umieszczane odnosniki do stron, na których znalazły się recenzje wydanych przez nas książek

POLECAMY
Pozycje polecane przez naszą stronę. W celu zobaczenia szczegółów należy kliknąć w dany banner

Witamy
Strona ta poświęcona jest YAOI - gatunkowi mangi i anime ukazującemu relacje homoseksualne pomiędzy mężczyznami. Jeśli jesteś zagorzałym przeciwnikiem lub w jakiś sposób nie tolerujesz homoseksualizmu, to lepiej natychmiast opuść tę witrynę - resztę naszych Gości serdecznie zapraszamy
Impresjonista recenzja
Autor: Hari Kunzru


Książka Hari Kunzru: brytyjskiego dziennikarza o kaszmirskich korzeniach udzielającego się w kilku znaczących czasopismach, ukazał się niemal równo rok temu (latem 2002 roku) i od początku otoczony był atmosferą sensacji. Jest to najdroższy debiut w historii literatury: tylko za prawa do wydania polskiego, autor otrzymał 18 tys. dolarów. Cóż jest w niej takiego niezwykłego?

Przyciąga już samo miejsce akcji: Indie epoki kolonialnej przedstawione w niezwykle barwny i plastyczny sposób. Główny bohater: Pran Nath to chłopiec a później młody mężczyzna, którego życie zbudowane jest na kłamstwie. Początkowo ukochany syn bogatego Hindusa, zostaje wyrzucony z domu wprost na ulicę, gdy wychodzi na jaw, że jego niezwykle jasna skóra nie jest, jak dotąd przypuszczano, objawem szczególnej łaski i opieki bogów, lecz "spadkiem" biologicznego ojca-Anglika. Tu rozpoczyna się droga chłopca przez tani burdel na pełen intryg dwór w Pendżabie, gdzie "służy" angielskiemu inspektorowi. Stamtąd ucieka do Bombaju, gdzie przygarnięty przez białego misjonarza i jego żonę, zostaje beniaminkiem dzielnicy czerwonych latarń znanym pod imieniem Pretty Boba. Tam też rodzi się jego fascynacja Anglikami.

Kolejny zwrot w życiu bohatera powoduje przypadkowe spotkanie z pijanym w sztok, młodym Anglikiem, który umiera kilka godzin później w czasie ulicznych zamieszek. Niewiele myśląc nasz bohater zabiera paszport z rozmazaną fotografią i zajmuje miejsce zmarłego na statku płynącym do "ojczyzny". Tu nie kończą się co prawda przygody Prana, ale moje spojlerowanie: tak.

Nie jest to lekka książka, opowiada o człowieku nie posiadającym własnej tożsamości, wciąż udającym kogoś innego, by być lubianym, by mieć swoje miejsce w świecie. Stawia bardzo ważne pytanie: "Czy naśladując innych można stworzyć siebie?"

A teraz malutka, zupełnie niepoważna dygresja na temat: co autorce niniejszej recenzji najbardziej utkwiło w głowie po przeczytaniu powieści? Jedno króciutkie zdanie, będące jak dla mnie genialną charakteryzacją bardzo ciekawej, choć epizodycznej postaci: Jeana Loupa. Niestety przytaczam z pamięci, więc mogę coś przekręcić.

(Jean Loup) "Był gotów zrobić cokolwiek z kimkolwiek pod warunkiem... w zasadzie to bezwarunkowo"
Gorąco książkę polecam: jest naprawdę wciągająca.

Mrówka
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj si, eby mc dodawa komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostpne tylko dla zalogowanych Uytkownikw.

Prosz si zalogowa lub zarejestrowa, eby mc dodawa oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Uytkownika

HasoNie jeste jeszcze naszym Uytkownikiem?
Kilknij TUTAJ eby si zarejestrowa.

Zapomniane haso?
Wylemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nasze projekty
Nasze stałe, cykliczne projektyTu jesteśmy
Bannery do miejsc, w których można nas też znaleźćCiekawe strony
Shoutbox
Tylko zalogowani mog dodawa posty w shoutboksie.

Myar
22/03/2018 12:55
An-Nah, z przyjemnością śledzę Twoje poczynania literackie smiley

Limu
28/01/2018 04:18
Brakuje mi starego krzykajpudła :c.

An-Nah
27/10/2017 00:03
Tymczasem, jeśli ktoś tu zagląda i chce wiedzieć, co porabiam, to może zajrzeć do trzeciego numeru Fantoma i do Nowej Fantastyki 11/2017 smiley

Aquarius
28/03/2017 21:03
Jednak ostatnio z różnych przyczyn staram się być optymistą, więc będę trzymał kciuki żeby udało Ci się odtworzyć to opowiadanie.

Aquarius
28/03/2017 21:02
Przykro słyszeć, Jash. Wprawdzie nie czytałem Twojego opowiadania, ale szkoda, że nie doczeka się ono zakońćzenia.

Archiwum