The Cold Desire
   Strona Główna FORUM Ekipa Sklep Banner Zasady nadsyłania prac WYDAWNICTWO
Marca 29 2024 06:54:03   
Nawigacja
Szukaj
Nasi autorzy
Opowiadania
Fanfiki
Wiersze
Recenzje
Tapety
Puzzle
Skórki do Winampa
Fanarty
Galeria
Konwenty
Felietony
Konkursy
ŚCIANA SŁAWY
Tutaj będą umieszczane odnosniki do stron, na których znalazły się recenzje wydanych przez nas książek









































POLECAMY
Pozycje polecane przez naszą stronę. W celu zobaczenia szczegółów należy kliknąć w dany banner





Witamy
Strona ta poświęcona jest YAOI - gatunkowi mangi i anime ukazującemu relacje homoseksualne pomiędzy mężczyznami. Jeśli jesteś zagorzałym przeciwnikiem lub w jakiś sposób nie tolerujesz homoseksualizmu, to lepiej natychmiast opuść tę witrynę - resztę naszych Gości serdecznie zapraszamy
Zobacz Temat
The Cold Desire | Różne | Porady
Autor Z kropką czy bez?
kkohaku
Uytkownik

Avatar Uytkownika

Postw: 517
Miejscowo: Warszawa
Data rejestracji: 04.12.11
Dodane dnia 23-01-2012 23:04
W sumie nie wiem jak to zatytułować tego posta, ale mój problem jest bardzo prosty. Dotyczy on kropki na końcu zdania w wypowiedziach, tuż przed myślnikiem. Wolno czy nie wolno? W internecie, na dobrze pisanych blogach i nawet w książkach znajduję raz:

- Aniu, bababab. -powiedział Staś

albo

- Aniu, bababab - powiedział Staś.

To jak w końcu jak jest poprawnie? Z kropką czy nie? smiley
3566150 http://kkohaku.deviantart.com/
Autor RE: Z kropką czy bez?
Demon Lionka
Uytkownik

Avatar Uytkownika

Postw: 489
Miejscowo: Hell, as usual ;3
Data rejestracji: 03.11.11
Dodane dnia 23-01-2012 23:34
To jest tak - kiedy po wypowiedzi masz określenia "powiedział", "rzekł", "odparł" itd, to bez kropki, ciągiem. Jak w drugim przykładzie.
Kiedy jednak miałabyś:
- Aniu, bababab. - Staś odwrócił się i wyszedł.
wtedy kończysz kropką, bo jest to koniec wypowiedzi, a ciąg dalszy, za myślnikiem opisuje czynność niezwiązaną ściśle z wypowiedzią smiley
Tak mnie przynajmniej nauczono - jeśli się mylę, niech ktoś mądrzejszy mnie poprawi smiley


"- Sometimes even Hell is frozen over.
- Maybe. But even Hell isn't frozen forever."
"Death In Your Eyes..." - Lucifer and Mastema
http://www.demon-lionka.deviantart.com/
Autor RE: Z kropką czy bez?
kkohaku
Uytkownik

Avatar Uytkownika

Postw: 517
Miejscowo: Warszawa
Data rejestracji: 04.12.11
Dodane dnia 24-01-2012 21:06
Ojej ! Dziękuje Lionko! Toż mnie oświeciłaś! Mój drogi Boże, a ja będąc pewna, że zawsze jest bez kasowałam kropeczkę ze wcześniejszych opowiadań jak oszalała xD
Bardzo dziękuje teraz moja wiedza nie pozwoli więcej owej głupocie wyskoczyć ;D
3566150 http://kkohaku.deviantart.com/
Autor RE: Z kropką czy bez?
Demon Lionka
Uytkownik

Avatar Uytkownika

Postw: 489
Miejscowo: Hell, as usual ;3
Data rejestracji: 03.11.11
Dodane dnia 24-01-2012 23:35
Wiesz, ja mam nadzieję, że tak jest smiley Tak mi się wydaje, ale czy tak jest, to musiałby ktoś mądrzejszy ode mnie potwierdzić smiley


"- Sometimes even Hell is frozen over.
- Maybe. But even Hell isn't frozen forever."
"Death In Your Eyes..." - Lucifer and Mastema
http://www.demon-lionka.deviantart.com/
Autor RE: Z kropką czy bez?
An-Nah
Uytkownik

Avatar Uytkownika

Postw: 454
Miejscowo: Thedas/Normandia SR-2
Data rejestracji: 24.10.11
Dodane dnia 25-01-2012 08:47
Z mojej wiedzy wynika, że tak, tak właśnie jest. No i redaktorka z SFFiH mi dialogów tak pisanych nie poprawiała, czyli pewno się zgadza no najmniej z normą Fabryki Słów smiley


A warning to the prophet
the liar, the honest -
this is war.
To the leader, the pariah
the victim, the messiah -
this is war
Autor RE: Z kropką czy bez?
kkohaku
Uytkownik

Avatar Uytkownika

Postw: 517
Miejscowo: Warszawa
Data rejestracji: 04.12.11
Dodane dnia 26-01-2012 21:35
To mamy potwierdzenie smiley Dzięki An smiley
3566150 http://kkohaku.deviantart.com/
Autor RE: Z kropką czy bez?
kkohaku
Uytkownik

Avatar Uytkownika

Postw: 517
Miejscowo: Warszawa
Data rejestracji: 04.12.11
Dodane dnia 28-01-2012 16:46
Znalazłam pięknie wytłumaczenie tego problemu smiley

1. Zasadniczo zdania przed ,,komentarzem didaskaliowy'' nie kończymy kropką, zaś sam komentarz rozpoczynamy z małej litery (również jeżeli jest przed nim wykrzyknik lub pytajnik):

- Policja już jest - powiedziała Sylwia, wyglądając przez okno.
- Tak szybko?! - zdumiała się Ignis.

2. Jeżeli po wypowiedzi danej osoby umieszczamy jakiś komentarz, to kropka jest po zdaniu wtrąconym, a nie po pierwszej części wypowiedzi:

- Ktoś zamordował koordynatora konwentu - wyjaśnił Drejk oficerowi policji. - Nie było żadnych świadków.

3. Jeżeli wypowiedź przerywamy w miejscu, gdzie normalnie byłby przecinek, to nie stawiamy go, ale i wtrąconego zdania nie kończymy kropką:

- Myślę, że zabito go nożem - policjant chytrze przymrużył oczy - który leży pod tamtą szafką. - Przeszedł w róg pomieszczenia, przykucnął i wyciągnął narzędzie, chwytając je przez foliową torebkę.

Może też być tak:

- Myślę, że zabito go nożem, który... - policjant chytrze przymrużył oczy - leży pod tamtą szafką.

4. Można postawić kropkę po pierwszej części wypowiedzi (lub po każdej), jeżeli chcemy w ten sposób podkreślić ,,kończąc'' intonację (niektórzy twierdzą również, że kropka obowiązuje, jeśli w ,,zdaniu didaskaliowy'' nie ma czasownika oznaczającego mówienie):

- Ja niczego nie widziałem. - Siedzący w dyżurce Lucek z kamienną twarzą wpatrywał się w przestrzeń.


Fragment jest całością o to tego poradnika dla początkujących pisarzy w gatunku fantasy. Polecam! smiley http://www.esensja.pl/tworczosc/wiesci/tekst.html?id=4245&strona=1
Edytowane przez kkohaku dnia 28-01-2012 16:54
3566150 http://kkohaku.deviantart.com/
Autor RE: Z kropką czy bez?
An-Nah
Uytkownik

Avatar Uytkownika

Postw: 454
Miejscowo: Thedas/Normandia SR-2
Data rejestracji: 24.10.11
Dodane dnia 28-01-2012 17:00
[offtop]


- Ktoś zamordował koordynatora konwentu - wyjaśnił Drejk oficerowi policji. - Nie było żadnych świadków.


Olosie, to brzmi, jakby autor poradnika znał mojego współgracza XD [/offtop]


A warning to the prophet
the liar, the honest -
this is war.
To the leader, the pariah
the victim, the messiah -
this is war
Autor RE: Z kropką czy bez?
Dream Winchester
Uytkownik

Avatar Uytkownika

Postw: 38
Data rejestracji: 22.11.11
Dodane dnia 04-02-2012 21:43
Ogólnie, to jeżeli mamy: rzekł, powiedział, odparł itd. to też można postawić kropkę, ale wtedy sytuacja ma się już inaczej.

- Mam ochotę na czekoladę. - Powiedziała Natalia.

Zakończyliśmy kropką, więc po myślniku piszemy już dużą literą. Ale podobno poprawniej jest pisać tak, jak mówiłyście wyżej.

Ja bardzo długi okres czasu robiłam błąd w zapisie dialogów, bo mi to wtedy w ogóle nie przeszkadzało. Dopiero teraz, jak sama zaczęłam zwracać uwagę na zapis, zauważyłam, że błędy w nim bardzo utrudniają czytanie. Przynajmniej ja tak mam smiley Ale mi każdy błąd utrudnia czytanie, więc...
A najśmieszniejsze jest to, że sama rzadko kiedy widzę błędy we własnych wypocinach, za to zauważam je u innych xD.
Autor RE: Z kropką czy bez?
kkohaku
Uytkownik

Avatar Uytkownika

Postw: 517
Miejscowo: Warszawa
Data rejestracji: 04.12.11
Dodane dnia 04-02-2012 21:53
Gdzieś czytałam Drem, ze to jakiś wyjątek i rzadko się to stosuje smiley
A tu właśnie przykład ze strony:

WTRĄCENIE NARRACYJNE - jest nim komentarz narracyjny do sytuacji. W tym przypadku wypowiedź bohatera zamykamy kropką, a wtrącenie narracyjne rozpoczynamy z dużej litery, np.:

- To prawda. - Zgodziłem się z takim postawieniem sprawy.
- Obywatele Baritritz... - Cały czas patrzył na własne dłonie. - Na pewno byli by skłonni do wielkich poświęceń, aby tylko nie dotknęło ich nieszczęście.
( J.Piekara ,,Młot na czarownic'' ).

Niekiedy wypowiedź postaci zaczynamy od nowego akapitu ( chociaż sposób ten stosuje się względnie rzadko), kiedy kolejna wypowiedź oddzielona jest od pierwszej pewnym upływem czasu, konkluzją ( przeskok czasowy), np.:

- Serce - mruknął Kostuch i pocisk śmignął w powietrzu, odłupując drzazgę z lewego ramienia.
- Kurwa - warknął Kostuch i powiódł wzrokiem po otaczających go ludziach w nadziei, że może na którejś twarzy wypatrzy cień uśmiechu.
( J.Piekara ,,Młot na czarownice'' ).

- Fe - rzekła trochę rozbawiona, a trochę zdegustowana. - Przecież to by bolało.
- Siedź - rozkazała ostrzejszym tonem, widząc, że Wasselrode usiłuje wstać.
( J.Piekara ,,Młot na czarownice'' ).


A to fragment z : http://www.fantasy.dmkhost.net/Szkola%20pisania/index.php?nr=2106
Edytowane przez kkohaku dnia 04-02-2012 21:57
3566150 http://kkohaku.deviantart.com/
Autor RE: Z kropką czy bez?
Dream Winchester
Uytkownik

Avatar Uytkownika

Postw: 38
Data rejestracji: 22.11.11
Dodane dnia 04-02-2012 22:01
Możliwe, nie zagłębiałam się w to, bo stosuję pierwszy zapis smiley Ale warto poszerzać swoją wiedzę, warto.
Autor RE: Z kropką czy bez?
kkohaku
Uytkownik

Avatar Uytkownika

Postw: 517
Miejscowo: Warszawa
Data rejestracji: 04.12.11
Dodane dnia 04-02-2012 22:16
Ale chyba już trzeba robić to impulsywnie, a nie na siłe wciskać aby pokazać, że coś takiego się stosuje ;D
3566150 http://kkohaku.deviantart.com/
Autor RE: Z kropką czy bez?
Dream Winchester
Uytkownik

Avatar Uytkownika

Postw: 38
Data rejestracji: 22.11.11
Dodane dnia 04-02-2012 22:22
Kkohaku, jak zaczniesz pisać "na siłę" to samo wejdzie, uwierz smiley. Ja tak miałam, bo jak mi ktoś parę razy zwrócił uwagę to stwierdziłam, że jednak muszę, koniecznie MUSZĘ to poprawić. Zawsze byłam zdania, że błędy są fe i be, dlatego trzeba powoli dążyć do perfekcji, która jednak jest nie do osiągnięcia. I teraz robię to impulsywnie. Nawet nie zastanawiam się kiedy postawić kropę, kiedy napisać z dużej itp. To po prostu musi wejść, a jeżeli będziesz miała tą zasadę w poważaniu, to przecież nigdy się nie nauczysz. Najpierw pisz normalnie, a gdy już skończysz rozdział, popraw dialogi. Dzięki temu unikniesz tzw. niechęci do pisania.
Autor RE: Z kropką czy bez?
kkohaku
Uytkownik

Avatar Uytkownika

Postw: 517
Miejscowo: Warszawa
Data rejestracji: 04.12.11
Dodane dnia 05-02-2012 20:12
Nie no ja nie mówię, że darować sobie podstawy xD Nie o to mi chodziło. Mówiłam tylko o takich regułach, które są bardzo rzadko stosowane i jedynie przez profesjonalnych pisarzy. Bo początkujący autor raczej powinien skupić się na podstawach i je rozwinąć, a jakimiś trudniejszymi zabiegami literackimi zająć się później.
3566150 http://kkohaku.deviantart.com/
Skocz do Forum:
Logowanie
Nazwa Uytkownika

Haso



Nie jeste jeszcze naszym Uytkownikiem?
Kilknij TUTAJ eby si zarejestrowa.

Zapomniane haso?
Wylemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nasze projekty
Nasze stałe, cykliczne projekty



Tu jesteśmy
Bannery do miejsc, w których można nas też znaleźć



Ciekawe strony




Shoutbox
Tylko zalogowani mog dodawa posty w shoutboksie.

Myar
22/03/2018 12:55
An-Nah, z przyjemnością śledzę Twoje poczynania literackie smiley

Limu
28/01/2018 04:18
Brakuje mi starego krzykajpudła :c.

An-Nah
27/10/2017 00:03
Tymczasem, jeśli ktoś tu zagląda i chce wiedzieć, co porabiam, to może zajrzeć do trzeciego numeru Fantoma i do Nowej Fantastyki 11/2017 smiley

Aquarius
28/03/2017 21:03
Jednak ostatnio z różnych przyczyn staram się być optymistą, więc będę trzymał kciuki żeby udało Ci się odtworzyć to opowiadanie.

Aquarius
28/03/2017 21:02
Przykro słyszeć, Jash. Wprawdzie nie czytałem Twojego opowiadania, ale szkoda, że nie doczeka się ono zakońćzenia.

Archiwum