Legenda S
Dodane przez Aquarius dnia Lipca 05 2011 22:19:11
SEIYŪ
Japoński "aktor głosowy", użyczający głosu bohaterom w słuchowiskach radiowych, anime, grach komputerowych, a także dubbingujący na język japoński zagraniczne produkcje. Poza Japonią terminem tym określa się osobę podkładającą głos do produkcji japońskich. Seiyuu są w Japonii bardzo popularni, niektórzy z nich robią większą karierę niż tradycyjni aktorzy.



SEINEN
Forma mangi, zazwyczaj skierowana do męskiej publiczności w wieku 18-30 lat, chociaż zdarzają się także starsi odbiorcy. W języku japońskim słowo seinen oznacza "młody człowiek" lub "młodzi mężczyźni" i nie wskazuje na sprawach seksualne. Żeńskim odpowiednikiem seinen jest josei. Seinen różni się od shōnen lub yaoi większym naciskiem na realizm, a także poprzez lepiej rozwiniętą fabułę. Ze względu na nacisk na fabułę i rozwój postaci, a nie działania, niektóre serie seinen są często mylone z shōjo lub manga dla dziewcząt.



SEME
Oznacza stronę aktywną/dominującą – odgrywa w związku rolę ";Prawdziwego mężczyzny"; słowo pochodzi od japońskiego słowa semeru, które oznacza dosłownie "atakować". W mangach i anime seme przedstawiany jest najczęściej jako mężczyzna dobrze zbudowany, wyższy od swojego partnera. Zazwyczaj ma krótkie włosy, wąskie oczy, mocniej zarysowany podbródek i rysy ciała. Przeciwieństwem seme jest uke. Jest to określenie stereotypowe. Tyle ile jest mang i anime z gatunku yaoi, tyle jest różnych osobowości. Np. w "The Tyrant Who Fall In Love" Hinako Takanagi seme jest bardziej uczuciowy, wpatrzony w swojego wybranka jak w obrazek; próbuje zrobić wszystko, aby uke, z początku opierający się i nienawidzący wszystkiego, co homoseksualne, obdarzył go uczuciem. W "Hidoi Otoko" Masary Minase uke jest osobą dojrzałą, ustabilizowaną życiowo, a seme 20-letnim, samolubnym, swawolnym i nie do końca dojrzałym mężczyzną.


SENTAI
Anime bądź manga opowiadająca o grupce bohaterów posiadających nadnaturalne moce. Bohaterowie sentai zazwyczaj walczą ze złem, które chce opanować świat. Bardziej znane jest super sentai, którego amerykańską wersją są Power Rangers.



SHŌJO
Rodzaj mangi przeznaczonych głównie dla dziewcząt. Tematem przewodnim shōjo jest romantyczna miłość (zazwyczaj pierwsza) nastolatki, która pomimo przeciwności losu, nieodwzajemnionego uczucia, zawistnej przyjaciółki, sprzeciwu rodziców lub rywalki, jest w imię tej miłości gotowa do największych wyrzeczeń. Na ogół mangi shōjo są bardzo romantyczne i mają szczęśliwe zakończenia.



SHŌNEN
Rodzaj mangi przeznaczonych głównie dla chłopców. W tego rodzaju komiksach i filmach dominują walki, roboty i silni bohaterowie. Także historie, które opowiadają o miłości, czyli temat typowy dla shōjo, mogą być zaliczane do shōnen, gdy historia widziana jest z punktu widzenia chłopaka. Nie zawsze kończą się szczęśliwie, co jest kolejną różnicą pomiędzy shōnen a shōjo.


SHŌNEN-AI (dosł. "miłość chłopców"?, określane również jako BL, boy's love )
Motyw w mandze bądź anime, który opiera się na miłości między dwójką mężczyzn. Wyrażanie uczuć w shōnen-ai zazwyczaj ogranicza się jedynie do pocałunków, bądź do lekkich aluzji na temat seksu, brak zaś jest scen erotycznych, które występują w yaoi. Shōnen-ai nie jest skierowany do homoseksualistów, ale do nastoletnich dziewcząt, wśród których zdobywa ogromną popularność na całym świecie. W shōnen-ai, jak i w yaoi występuje łatwo zauważalny podział głównych bohaterów na role w związku, które są wobec siebie komplementarne: seme i uke.


SHOTA lubShotacon, Shotakon
japoński skrót pochodzący od Shōtarō complex (Shōtarō - imię chłopca, bohatera jednego z filmów), w Japonii oznaczający pokładanie swoich uczuć w młodych chłopcach lub też osoby wykazujące takie skłonności. Na zachodzie termin shōtarō odnosi się do erotycznej, mangowej sztuki przedstawiającej nieletnie postaci, często produkowanej w Japonii. Shotaconowa grafika przedstawia zazwyczaj męskie postaci w wieku 8-13 lat


SKANLACJA
(od ang. scanlation; z połączenia słów scanning i translation)
Jest to termin stosowany głównie przez fanów mangi. Skanlacje polegają na skanowaniu oryginalnych stron mangi (najczęściej w języku japońskim) i zastąpieniu tekstów językiem odpowiednim dla kraju, w jakim dana skanlacja ma się ukazać. Popularne jest też zastępowanie wcześniejszych skanlacji, np. angielskich, innym językiem, np. polskim. Takie rozwiązanie może wiązać się jednak z pewnymi niedogodnościami, ponieważ przykładowe angielskie tłumaczenie nie musi być w stu procentach wierne japońskiemu oryginałowi (niektórych zwrotów, słów i określeń nie można przetłumaczyć dokładnie i dosłownie, w szczególności bardzo rozbudowanych japońskich onomatopei), a podczas pośredniego tłumaczenia z angielskiego na polski tłumacz może dokonywać kolejnych zmian, przez co tekst jeszcze bardziej odbiega od oryginału. Wiele grup skanlacyjnych w Polsce i w innych krajach nie tłumaczy japońskich onomatopei ze względu na brak wyrobionego słownictwa, skupiając się jedynie na czystym tekście w dymkach. Termin skanlacja dotyczy tłumaczenia z dowolnego języka na dowolny inny, także komiksów np. amerykańskich, czy francuskich. Skanlacje powstają od fanów dla fanów i publikowane są nieodpłatnie w Internecie. Są nielegalne lecz tolerowane, szczególnie gdy na dany tytuł nie ma jeszcze licencji w danym kraju.



SLASH
Fanfik, w którym główne postacie są tej samej płci i pozostają (lub dążą) w mniej lub bardziej romantycznym/erotycznym związku. Fiki tego typu pisane są w dużej mierze przez żeńską część widowni chcącą zobaczyć swoich ulubionych bohaterów filmowych połączonych uczuciem znacznie silniejszym niż przyjaźń.
W przeciwieństwie do yaoi slash obejmuje zarówno związki homoseksualne pomiędzy mężczyznami - M/M (w mandze odpowiednikiem jest tu yaoi) jak i pomiędzy kobietami - F/F(w mandze odpowiednikiem jest tu yuri).
Równie znaczącą różnicą pomiędzy slash i yaoi jest fakt iż kolejność imion nie jest równoznaczna z rolą partnerów w związku. Nie występuje ścisły podział na uke i seme. Na TCD zostało to zawężone do części typowo yaoi (slash M/M).
Termin slash wywodzi się z odłamu fandomu StarTreka, w którym powstały pierwsze fiki poświęcone relacji pomiędzy Kirkiem i Spokiem (Kirk/Spock stories). "/" oddzielający imiona bohaterów w zapisie fonetycznym to właśnie "slash". W innych fandomach można się również spotkać z okerśleniami "alt" lub "alternative". Jednak najszerzej przyjęła się pierwsza forma i tak występujący pomiędzy imionami postaci znak "/" nieodmiennie zaczął oznaczać (początki to rok 1970) łączące daną parę romantyczne uczucie...

W nurcie można wyróżnić dwa podstawowe trendy:
historie bazujące na postaciach fikcyjnych (np. w przypadku LOTR to: Legolas/Aragorn)
historie bazujące na postaciach realnych, czyli np. w przypadku filmu na aktorach - Actor Slash lub Real People Slash (RPS).


S/M
Oznaczane także: S&M, SM. Sadism and Masochism [Sadyzm i Masohizm] .
Historie, których głównymi motywami są cierpienie, upokorzenie, uległość, poddanie.
Nazwa sadyzm pochodzi od nazwiska Markiza de Sade, powieściopisarza żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, który zasłynął barwnymi opisami praktyk sadomasochistycznych.
Nazwa masochizm pochodzi od nazwiska Leopolda Sachera-Masocha, popularnego, XIX-wiecznego powieściopisarza, którego bohaterowie często byli poniżani seksualnie przez partnerki.
Zobacz też B/D.


SMUT
Fanfic, który zawiera obrazowy seks.


SONGFIC
Historia inspirowana i bazująca na tekście piosenki/utworze muzycznym. Często o wydźwięku melodramatycznym. Najczęściej tekst histori jest przerywany kolejnymi wersami utworu.



SPOILER
niepożądana informacja o szczegółach zakończenia utworu literackiego, teatralnego, telewizyjnego lub filmowego. Termin ten bywa używany również w odniesieniu do podpowiedzi lub rozwiązań w grach i łamigłówkach. Stosowany na stronach i forach internetowych oraz grupach dyskusyjnych. Spoiler może wyjawiać szczegóły dotyczące rozwiązania kluczowego dla danego utworu napięcia dramatycznego czy pomysłu na którym oparty jest utwór i odbierać widzowi przyjemność z jego oglądania (czytania). Ma to szczególnie znaczenie w przypadku utworów kryminalnych czy thrillerów, gdy przedstawiona zostaje informacja o mordercy lub tożsamości czarnego charakteru, choć ma zastosowanie również w przypadku produkcji innych gatunków.


SQUICK
Zazwyczaj oznacza fanfika, który porusza ogólnie seksualne tematy taboo takie jak kazirodztwo, pedofilia, nieletnich agresorów, seks nieletnich, fetysze, i bestialstwa. Nieseksualne tematy są zazwycza pokazywanej z punktu widzenia narkomanów, morderców itp. lub kogoś z zaburzeniami psychicznymi. Squick nie musi być głównym tematem tekstu, ale zazwyczaj umieszcza się to jako ostrzeżenie dla czytelników, żeby byli całkowicie przygotowani na coś, co może się tam pojawić. Historie te mogą ukazać temat w dobrym lub negatywnym świetle. Gdy obraz jest negatywny, fic często wchodzi w większą kategorię - darkfic.



POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ LEGENDY